Congratulations to our 2020 Award Winners!

SCHOOL-WIDE OUTSTANDING BACHELOR OF SCIENCE

Mariam Sheyda CarsonBioengineering, Sp20 
Richa GhoshChemical Engineering, Sp20 

HARRY M. SHOWMAN PRIZE

Jimmy Erik Penaloza, BS, Mechanical Engineering, F19
Joshua Rosenberg Hooks, PhD, Mechanical Engineering, F19

CHANCELLOR’S SERVICE AWARD

Aadil Ali, BS, Computer Science, Su20
Keerthi Pradaa Balajee, BS, Electrical Engineering, Sp20
Sarah Kayleen Douglas, BS, Mechanical Engineering, Sp20
Richa Ghosh, BS, Chemical Engineering, Sp2020 
Adrien Yuva Hadj-Chaib, BS, Computer Science, Sp20
Claire Van Killian, BS, Civil Engineering, Sp20
Nicole Marie Kuntjoro, BS, Bioengineering, Sp20
Kyle Robert Sample, BS, Civil Engineering, Sp20
Mitansh Rakesh Shah, BS, Computer Science, Sp20
Savannah Sealy-Anna Shumock, BS, Bioengineering, Sp20
Alexander Soohoo, BS, Chemical Engineering, Sp20
Aaron Wissing, BS, Electrical Engineering, Sp20

RUSSELL R. O’NEILL DISTINGUISHED SERVICE AWARD

Sarah Kayleen Douglas, BS, Mechanical Engineering, Sp20 

STUDENT SPEAKER

Imani Chantal Elston, BS, Civil Engineering, Sp20

NATIONAL ANTHEM PERFORMER

Karin Sinavsky, UCLA Engineering Alumna, BS 2001, MS 2003

ENGINEERING ACHIEVEMENT AWARD IN STUDENT WELFARE

Sydney Paiton Austin, BS, Mechanical Engineering, Sp20
Jonathan Benedict Balk, BS, Aerospace Engineering, Sp20
Mariam Sheyda Carson, BS, Bioengineering, Sp20
Dehice Chavez-Camarillo , BS,  Mechanical Engineering, Sp 20
Jessica “Jessii” Morgan Chun, BS, Bioengineering, Sp20
Imani Chantal Elston, BS, Civil Engineering, Sp20
Elena Lucille Escalas, BS, Computer Science, Sp20
Lauren Jeanne Fromm, BS, Computer Science, Sp20
Alexis Marie Gehrke, BS, Computer Engineering, Sp20
Richa Ghosh, BS, Chemical Engineering, Sp20

Lucia Gonzalez, BS, Aerospace Engineering, F20
Alexander Phillip Graening, BS/MS, Electrical Engineering, Sp20
Austin Guo, BS, Computer Science, W20
Claire Van Killian, BS,  Civil Engineering ,  Sp 20
Zachary Jordan Kum, BS, Electrical Engineering, Sp20
Nicole Marie Kuntjoro, BS, Bioengineering, Sp20
LeeAnn Kai-Yin Li, PhD, Bioengineering, Sp20
Laura Elizabeth Madril, BS, Materials Engineering, F20
Kajal Maran, BS, Bioengineering, Sp20
Josue Jared Castillo Martinez, BS, Mechanical Engineering, Sp20

Srinivas Prasad Mysore Nagaraja, PhD, Electrical and Computer Engineering, W20
Dominic O’Hanlon Navarro, BS, Mechanical Engineering, Sp20
Salekh Parkhati, BS, Computer Science, Sp20
Natalia Ramirez, BS,  Civil Engineering ,  Sp 20
Ryan Rio, BS, Aerospace Engineering, F20
Izabella Krystyna Samuel, BS, Bioengineering, Sp20
Mitansh Rakesh Shah,Computer Science, Sp20
Kevin Sung De-Ming Tan, BS, Computer Science, Sp20

DEPARTMENTAL AWARDS AND HONORS
BIOENGINEERING

Joseph de Rutte, Su20, Outstanding PhD
Michael Chen, Sp20, Outstanding MS
Mariam Sheyda Carson, Sp20, Outstanding BS

COMPUTER SCIENCE

Muhammad Ali Gulzar, Su20, Outstanding PhD
Alexis Lei Wan Korb, Sp20, Outstanding MS
Aidan Davis Wolk, Sp20, Outstanding CS BS
Jeffrey Hsinping Xu, Sp20, Outstanding CSE BS

Recognition of Outstanding Research in CS
Young-kyu Choi, PhD, F19
Muhammad Ali Gulzar,PhD, Sp20
Saswat Padhi, PhD, Sp20
Tao Zhou, PhD, Su19

SCHOOLWIDE MASTER OF SCIENCE IN ENGINEERING PROGRAM

Michael Wray, SU19, Distinguished Graduate Student Award

CHEMICAL AND BIOMOLECULAR ENGINEERING

Zhe Wu, Sp20, Outstanding PhD
Yantao Xia, Sp20, Outstanding MS
Thanh H. Dang, Sp20, Outstanding BS

ELECTRICAL AND COMPUTER ENGINEERING

Ahmed Fahad A Alzuhair, Su20, Outstanding CES PhD
Sidhant Tiwari, Su20, Outstanding PWE PhD
Han Yan, Su20, Outstanding SS PhD
Louis J.E. Delhez, Sp20, Outstanding CES MS
Yubin Cai, Sp20, Outstanding PWE MS
Debarnab Mitra, Sp20, Outstanding SS MS
Thomas Joseph Garcia, Sp20, Departmental Scholar
Andrew Joseph Wilhelm, Sp20, Outstanding BS
Michelle Ruomei Du, Sp20, Christina Huang Memorial Prize

CIVIL AND ENVIRONMENTAL ENGINEERING

Farzaneh Shabani Samgh Abadi, SP20, Outstanding PhD
Kai Yang, Sp20, Outstanding MS
Lauren Nicole Posey, Sp20, Outstanding BS
Phoebe Young-In Lee, Sp23, Richard B. Nelson Memorial Scholarship

MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING

Chungsuk Choi, Su20, Outstanding PhD
Koichi Tanaka, Su20, Outstanding PhD
Yuchen Zhang, F19, Outstanding MS
Matthew Alexander Chin, Sp20, Outstanding BS
Justin Alexander Wolfman, Sp20, Outstanding BS

MECHANICAL AND AEROSPACE ENGINEERING

Cesar Eduardo Huerta, F19, Outstanding AE PhD
Matthew Gerber, F19, Outstanding ME PhD
Joon Sang Kang, F19, Outstanding ME PhD
Luis Gonzalo Andrade, F19, Outstanding AE MS
John Franklin Bethea, F19, Outstanding ME MS
Louis Alexander Blaya, Sp20, Outstanding AE BS
Mia-Sara Shannon Reyes, Sp20, Outstanding AE BS
Jimmy Erik Penaloza, F19, Outstanding ME BS
Simon Beat Rufer, Sp20, Outstanding ME BS